Jesteś tutaj: Start

Spotkanie z kombatantem

SPOTKANIE Z KOMBATANTEM

17 września 2014 roku zaprosiliśmy do naszej szkoły na spotkanie z uczniami i gronem pedagogicznym kombatanta pana Tomasza Korneluka, który dzielił się z młodymi ludźmi swoimi wspomnieniami z czasów II wojny światowej.

Kombatant opowiadał uczniom o swoich wojennych przeżyciach. Wspominał wkroczenie wojsk radzieckich do Polski 17 września 1939 roku. Opowiadał o tworzeniu struktur Polskiego Państwa Podziemnego, które było fenomenem na skalę światową. Tajne struktury państwa polskiego, podległe Rządowi RP na uchodźstwie nie miały swojego odpowiednika w żadnym innym kraju. Dziełem Polskiego Państwa Podziemnego było nie tylko podjęcie otwartej walki z okupantem w ramach akcji „Burza”, ale stworzenie siły moralnej, niepodległościowej tradycji, która pozwoliła przetrwać także czas komunistycznej dyktatury.

 

Młodzież miała możliwość zadawania pytań,  z czego skrzętnie korzystała.

Musimy pamiętać o wydarzeniach z tamtych lat, aby były one dla nas przestrogą i drogowskazem na dalsze lata. Spotkanie z Kombatantem było dla nas wspaniała lekcją historii i patriotyzmu.

W związku z 75 rocznicą tworzenia struktur Polskiego Państwa Podziemnego w dniach 26-27 września w naszej szkole będą wywieszone flagi narodowe, aby oddać cześć tym, którzy życie swoje oddali za wolność, tym którzy tej wolności nie doczekali, a przede wszystkim tym, którzy wciąż żyją wśród nas.

Drukuj PDF

Powrót

 

 

"Musicie  od  siebie  wymagać,
nawet  gdyby  inni
od  was  nie  wymagali"

Jan Paweł II

Copyright © Szkoła Podstawowa im.Jana PawłaII w Orchówku 2019

Template by Joomla Templates & Lombard Warszawa.