„TRZYMAJ FORMĘ!” – SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM

29 maja 2018 r. gościliśmy w naszej szkole ratownika medycznego pana Leszka Kozłowskiego w ramach realizacji programu edukacyjnego „Trzymaj formę!”. Na spotkaniu z uczniami klas IV-VII nie tylko udzielił niezbędnego instruktażu, ale zademonstrował też, jak należy postępować podczas udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.  Wyjaśnił zasady postępowania na miejscu wypadku drogowego, jakie czynności i w jakiej kolejności należy podejmować, ratując rannych. Pokazał uczniom, jak ułożyć rannego w pozycji bocznej ustalonej  jako pozycji bezpiecznej dla osoby poszkodowanej.
Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się wskazówki związane z resuscytacją krążeniowo-oddechową, czyli potocznie mówiąc – masażem serca i sztucznym oddychaniem. Wyjaśnił, dlaczego czynności związane ze sztucznym oddychaniem i masażem serca są tak ważne dla zdrowia poszkodowanego. Pokazał uczniom, jak stwierdzić, czy osoba poszkodowana straciła przytomność oraz na podstawie jakich objawów ustalić, że u osoby poszkodowanej ustały czynności życiowe. . Uświadomił uczniom iż tzw. ”złote minuty” ratują życie poszkodowanego. Przypomniał uczniom ważne telefony alarmowe . Uczniowie bardzo chętnie i aktywnie brali udział w zajęciach, wykonując podstawowe czynności ratownicze, pod fachowym okiem ratownika medycznego, skrzętnie korzystając z jego wskazówek. Niezwykłość tych ważnych warsztatów polegała na tym, że uwrażliwiła dzieci na potrzebę reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i doskonaliła umiejętności oraz utrwala wiedzę, dzięki którym mogą uratować czyjeś życie.

Organizatorami spotkania z ratownikiem medycznym byli: Mirosława Mejer i Arkadiusz Woliński.