Jesteś tutaj: Start

Smyczkowanie na śniadanie

 

Smyczkowanie na śniadanie”

 

20 listopada 2019 roku w hali sportowej naszej szkoły, odbył się koncert profilaktyczno – umuzykalniający w wykonaniu duetu smyczkowego, artystów  Łódzkiego Biura Koncertowego „WIRTUOZ”. Krakowski wirtuoz smyczka pan Krzysztof Orzechowski, dawniej członek zespołu znanej pieśniarki Ewy Demarczyk koncertował w kraju i za granicą

m. in.: w USA, Kanadzie, Japonii, Australii, Izraelu, Szwecji, Niemczech, Hiszpanii, Francji, Grecji, Rosji i na Kubie; prowadził koncert, śpiewał i grał na wiolonczeli. Drugi z krakowskich wirtuozów pan Wojciech Marcinowski – skrzypek (skrzypce i altówka) założył zespół Hot Swing i jest jego liderem.           Gra zarówno muzykę klasyczną, bluesa, pop, country jak i jazz. Koncertował również w wielu krajach Europy, Ameryki i Azji. Ci niewirtualni wirtuozi smyczka,  na co dzień grają w różnych formacjach. Nas zachwycili programem pt.: „Smyczkowanie na śniadanie”, w którym dominowała muzyka państw Unii Europejskiej. Solo i w duecie na skrzypcach, altówce
i wiolonczeli, z towarzyszeniem akompaniamentów dzieci usłyszały: Polkę, Poloneza AS, Czardasze, rumuńskie i irlandzkie melodie ludowe, Marsz Radeckiego, Mosty Paryża oraz hiszpański Exprompt. W przerwach między utworami uczniowie brali udział w zabawach i quizach, zdobywając ciekawe nagrody rzeczowe. Również nauczyciele mogli wykazać się wiedzą                        w kategorii: muzyka filmowa. Podczas koncertu prezentowane były sylwetki oraz utwory znanych kompozytorów, między innymi: Ludwika von Beethovena: „Dla Elizy” oraz Stanisława Moniuszki w nawiązaniu do obchodów w 2019 roku, 200 - lecia urodzin tego wybitnego, polskiego kompozytora: „Bajka”, „Mazur”- z opery „Straszny Dwór”, „Krakowiaczek”. Cała społeczność szkolna od przedszkola do klasy ósmej, miała możliwość obcowania z prawdziwą, „żywą” muzyką, która rozwija, uwrażliwia i łagodzi obyczaje. Radość i przyjemność odczuwania muzyki widoczna była    w zaangażowaniu uczniów i przedszkolaków, którzy zafascynowani koncertem, brali w nim czynny udział.

Gromkimi brawami  podziękowali i nagrodzili artystów za wspólnie spędzony poranek muzyczny.

Bezpośredni kontakt młodej widowni z wirtuozami smyczka, był niewątpliwie ciekawą lekcją, dużym przeżyciem i niemałym wydarzeniem kulturalnym w naszej szkole.

Drukuj PDF

Powrót

 

 

"Musicie  od  siebie  wymagać,
nawet  gdyby  inni
od  was  nie  wymagali"

Jan Paweł II

Copyright © Szkoła Podstawowa im.Jana PawłaII w Orchówku 2021

Template by Joomla Templates & Lombard Warszawa.